0

BİR AVUKAT DOSYAYI İLK ALDIĞINDA NELER YAPMALI  (Video)

 

Bu videomuzda bir avukatın dosya anlaşmasını yaptıktan sonra hızlıca ilk yapması gereken işlemleri anlatıyoruz. Bir avukat ilk olarak vekaletname ve ücret sözleşmesini imzalı olarak almalıdır. Ödemesini de şartlarına göre tahsil ettikten sonra işe başlamaya başlar.  Sonrasında Uyap üzerinden vekil kaydı talebini beklemeksizin gönderir. Müvekkile bu hususta bilgi verir. Dilekçe ve Uyap vekil kaydı yapımış mı diye iki gün sonrasına takvime kayıt yapar. Bu arada dilekçenin son günü için (ortalama 5-10 gün arası değişir) takvime kayıt yapar. Dilekçesini hazırladıktan sonra müvekkile katkıda bulunması için gönderir. İnceleme için müvekkile verilen süre bittiğinde Uyap üzerinden dilekçesini gönderir ve dosyalamasını yapar. 

İş takibi ve birden çok iş takip ederken karıştırma ve unutma olaylarına maruz kalmama adına her aşamada müvekkil ve çalıştığınız takımla iletişim halinde olmak gereklidir. 

Videoda hem anlattık hem de anlattıklarımızı sunum olarak hazırladık. Videoyu izlerken aslında zannettiğimiz kadar işlemlerin uzun sürmediğini ve düzenli olarak yapıldığında işlerin karışmadığını göreceksiniz. Elbette ki seri olarak iş yapabilmek için benzer işlerden birden çok kere yapmak gereklidir. 

Meslekte on yılını doldurmuş bir avukat olarak mesleğimizin hukuk camiasındaki diğer mesleklerden farkının problemleri pratik olarak çözmek şeklinde farkının olduğunu, iletişimin çok önemli olduğunu belirtmek gerektiğini düşünüyorum. 

Daha hukuk fakültesinde iken bildiklerimizi toplum ile paylaşarak hem öğrendiklerimizi pekiştirmeli hem de toplumun ihtiyaç duyduğu temel hukuki konuları basit olarak anlatmalıyız. Hukukçular olarak bu hususta sorumluluk sahibi olmalıyız. 

Stajyer avukat ve meslekte yeni olan avukatların bu video ile iş akışlarını sıralı olarak karıştırmadan nasıl yapıldığı konusunda fikir sahibi olacağını ümit ediyoruz. 

On parmak yazmanın işlerin hızı konusunda belirleyici olduğunu hatırlatırım. Avukatlık atölyesi kapsamında on parmak eğitimi başlatacağız. Bu eğitime de katılmanızı öneriyorum. (Başvuru için avukatlikatolyesi@gmail.com)

Avukatlık Atölyesi 

AV.ŞAHİN ÇARŞANBALI 

av.sahinc@gmail.com -24 Saat 

05360270595-Hafta İçi 09.00-18.00 Arama ve 24 saat WhatsApp

02167065285-(whatsap ve arama)24 Saat 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *