0

SORU:mesleğe yeni başlarken bir avukat bürosunda oda kiralayıp bir süre devam etmek istiyorum ancak bana burada is gelir mi geçimimi sağlayabilir miyim, daha tecrübeli diğer avukat varken insanların dikkatini çekmek için ne yapabilirim?

Youtube kanalım üzerinden meslektaşlarımdan aldığım sorular genelde mesleğin başında iken yapılması gerekenler üzerine oluyor. Ne yazık ki bu konuda da gerekli ve doyurucu bilgiler paylaşılmıyor. Bu meslektaşlar hata yapa yapa öğrenmek yerine bizlerin onlara ışık olması ve mesleğin kalitesine katkı yapması gereklidir.

Gelen bir soruda:

Merhaba canlı yayında şu konularda tavsiyelerinizi almak isterim; mesleğe yeni başlarken bir avukat bürosunda oda kiralayıp bir süre devam etmek istiyorum ancak bana burada is gelir mi geçimimi sağlayabilir miyim, daha tecrübeli diğer avukat varken insanların dikkatini çekmek için ne yapabilirim? Not: Bir ilçede yaşıyorum. 

 

Ofis açmak isteyen meslektaşların temel kaygılarının başında iş gelir mi acaba?

Öncelikle şunu ifade edeyim, kendi işini yapmak isteyen tüm meslek mensuplarında bu kaygı mevcuttur. Ben de yıllar önce aynı kaygıları taşımış biri olarak bu konuda belli noktalarda ışık olmayı diliyorum.

 

İş gelmesi için gerekli şartlar:

Müvekkil adayları

Hukuki bilgi

Disiplinli çalışma

Kendini tanıtmak

Çevre

 

Müvekkil adayları, çevre ve kendini tanıtmak aynı türden gerekliliklerdir. Esasen mevcut çevrenizdeki herkes sizin açınızdan müvekkil adaylarıdır. Bunlardan iş gelmez diyerek itiraz etmeyin hemen. Sizin bulunduğunuz çevre ilk hizmet vereceğiniz hukuki alanı ve gelir seviyesini belirleyeceğinden o çevreye ve isteklerine yüz çeviremezsiniz. İşçi yoğunluklu olan bir aile, akraba, mahalle ve arkadaş çevreniz var ise öğrenmeye ve deneyimli olmaya iş hukukundan başlayın. Bu size gelen sorularda ve sizi tartmak isteyen aday müvekkiller nezdinde kendinize güvenmenizi sağlar. Bu insanlar sizi yeni asıl müvekkillere taşıyacaklardır. Kendi içinde bulunduğunuz çevrenin sorunlarına kulak verip pratik ve yasal çözümler sunduğunuzda sizden tavsiye alarak sorununu halleden insanlar sizi her yerde anar ve referans olur. Bu yaklaşım da bizi disiplinli çalışma ve hukuki bilgi başlıklarına bağlar. Onlar olmadan zaten yapacağınız tanıtımın sonucu hüsran olacak. Vereceğiniz hukuki hizmet ve bilgi yoksa kimse size referans olmaz. İş gelsin öğrenirim tarzındaki köhneleşmiş yaklaşımlardan kurtulmanızı dilerim. Önce bilgi ve disiplin. Kendi hedeflerinizi belirleyip her gün onlar için zaman yatırımı yapmanız sizi hedeflerinize sağlam adımlarla taşıyacaktır. Bu hususlara riayet ettiğinizde ve insanlara bundan iş çıkar çıkmaz diye bakmayı bıraktığınızda size iş gelir. Ortaklıklar kurarsınız veya kendiniz işletme olursunuz. Gelecek ortak akıl ile yönetilen büyük ofislerin olacak kanaatimce. Bu hususta dijital dünyanın da nimetlerinden faydalanarak ortak çalışma imkanlarının oluşturulması gerekiyor. Uzmanlaşmak geleceğe ve bugüne yapılmış en önemli yatırımdır.

 

21.07.2020

AV.ŞAHİN ÇARŞANBALI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *