0

ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ DAVASI SONUCUNDA SATIŞ NASIL YAPILIR

 

 

Ortaklığın giderilmesi davası ile ilgili kanalımızda daha evvel yayın yapmıştık. Dava bittikten sonra tarafların istinaf mahkemesine başvuru hakkı vardır. Ortaklığın giderimesi davaları kesinleşmedikçe malın paylaşımı yapılamaz. Bu nedenle davanızda kararın kesinleşmesini sağlamanız gereklidir. Taraflar her zaman üst mahkemeye başvurmazlar.

Yapılması gereken şudur :

Duruşmada karar verildikten sonra ortalama iki hafta beklemek gerekir. Bu süre içinde mahkeme gerekçeli kararı yazar.

Bu süre ortalama bir süredir. İki hafta bekledikten sonra karar yazılmamış ise bir dilekçe ile kararın yazılarak taraflara tebliğini talep etmeiliyiz. Karar yazılmış ise yine taraflara tebliğini isteyin. Tebliğ talebinde bulunmazsanız süreç ilerlemez.

Karar taraflara tebliğ edildikten sonra yapmanız gereken şey uyaptan tebligat mazbatalarındaki barkod numaraları PTT üzerinden sorgulama yaparak karşı tarafa ne zaman tebliğ olduğuna bakmak.

Takvimimize istinaf süresini tebliğden bir gün sonra başlamak üzere iki hafta olarak ayarlıyoruz.

Günü geldiğinde kontrolümüzü yapıyoruz. Eğer herhangi bir istinaf dilekçesi dosyaya girmedi ise yapmamız gereken kesinleşme talepli dilekçe göndermek.

Nezaketen bir hafta kesinleşmenin mahkeme tarafından yapılmasını bekleyelim.

Kesinleşme kararını uyap üzerinden gördükten sonra karar ve mevzuat gereği dosyanın satış memurluğuna gönderilmesini talep ediyoruz.

Satış memurluğunda satış süreçleri İcra İflas Kanunu hükümlerine göre yapılacak. Çap, tapu gibi belgeler istenecek, yeniden kıymet takdiri raporu alınacak, bu rapor taraflara tebliğ edilecek, itirazlar değerlendirilecek, satış ilanı hazırlanacak, satış gerçekleşecek, satış sonrası ödeme alınıp gerekli prosedürler tamamlanacaktır. Bu aşamaların hepsinin titiz şekilde takip edilmesi gereklidir. Bu tür aşamaların avukatlar olarak bizim tarafımızdan takibi dahi oldukça meşakkatli olup vatandaşın tek başına yapması inanılmaz derecede zaman alacak bir işlemdir.

AV.ŞAHİN ÇARŞANBALI

İLETİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ : https://avsahincarsanbali.com/iletisim-bizeulasin/

#ortaklığıngiderilmesi #izaleişuyuu #çarşanbalıhukuk #avşahinçarşanbalı #gayrimenkulhukuku

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *