0

Avukatımı nasıl seçmeliyim ?

Soru: Avukatımı nasıl seçmeliyim ?

Av. Şahin Çarşanbalı: Hukukumuzda davalar alanında uzmanlık olmadığı gibi bu hususta reklam yasağı vardır. Peki davanızı emanet edeceğiniz avukatı nasıl seçmelisiniz ?

Öncelikle dikkat edilmesi gereken hususlar ve sorgulamalar şöyledir ;

 1. Avukat daha önce en az 3 kere bu tür davalarla ilgilenmiş midir ?
 2. Avukatın bu hususta yayımlanmış yazıları var mı ?
 3. Daha önce birilerinin davasını takip etmiş mi ?
 4. Bilgilendirme ve dava detayları hakkında konuya vakıf olduğuna kanaat getirdiğiniz avukat size garanti veriyor mu ? ( Bu son derece önemlidir.
 5. Kararlar hakimler tarafından verildiği için müvekkilini temsil eden avukatın garanti vermesi güvenmemek için yeterli bir sebeptir kanaatimizce. Profesyonel avukatlar garanti vermezler, sadece öngörülerini paylaşırlar. Garanti vermek davayı kişiselleştirmek anlamını taşır ki bu meslek kuralları gereği yasaktır )
 6. Bu sorgulamalardan sonra avukat meslektaşımız ile yüz yüze görüşülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Avukat – müvekkil ilişkisi güven esasına dayandığından birden çok avukatın birlikte çalıştığı ofislerde davanızla ilgilenecek meslektaşla tanışmanız sizin faydanıza olacaktır.Bu durumda davanızla ilgilenecek avukatın hakkında öncelikle sorgulamaların yapılması gereklidir. Mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımıza olan ön yargının yanlış olduğunu düşünmekteyiz. Araştırma ve disiplin ile dava takibi yapan bir meslektaşın davanızı tecrübeli bir avukat meslektaş kadar iyi takip edeceğini düşünüyoruz.
 7. Avukat seçerken meslek etiği ve avukatlık kanunu hükümlerini uygulayıp uygulamadığı önemlidir. Kendi hak ve sorumluluklarını düzenleyen mevzuata uymayan birinin davanızı iyi takip etmesi ancak tesadüf eseri olabilir.

Dava takibinde önemli hususlar şunlardır:

 • Görüşmelerin not edilmesi
 • Dilekçenin gönderilmeden evvel müvekkilin incelemesine sunulması
 • İşin aşamaları hakkında müvekkile bilgi verilmesi
 • Evrakların süresinde işleme alınması
 • Dava hakkında detaylı bir araştırma yapılması
 • Dava hakkındaki müvekkilin talebinin tam olarak anlaşıldığının müvekkil ile teyit edilmesi
 • Avukat seçimi için bunlarla birlikte avukatınızla aranızdaki güven ilişkisinin hala oluşmadığını düşünüyorsanız muhakkak başka bir meslektaşımızla görüşmenizi öneriyoruz.

Şunu da ek olarak ifade etmeliyiz ki avukatların en önemli sermayesi ZAMANDIR!

Bu nedenle avukat meslektaşlarımızın dava dosyanızı incelemek için sizden danışmanlık ücreti talep edebilir. Bu talep yasal ve gereklidir.

Av. Şahin ÇARŞANBALI

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *