0

ŞAHİN ÇARŞANBALI CEVAPLIYOR : ADLİYEDE İŞİM OLDUĞUNDA İLGİLİ BİRİMİ NASIL BULABİLİRİM?

Bugünkü sorgulamalarımız ve bunlara ilişkin cevaplarımızı sizinle paylaşmak istiyoruz. Ofis olarak çalışma sistemimiz sorular üzerine kuruludur. Araştırma yaparken de ana soru ve alt sorular belirleyip yol haritamızı çizmekteyiz. Hizmet verdiğimiz ve toplumsal sorumluluk duygusu hissettiğimiz siz okuyucularımız için bugünün sorgulamalarını aşağıda görebilirsiniz. Sorularımız tamamen bilmeyen okuyucularımız için hazırlanmış olup alt sorularla konu detaylandırılmış ve çerçevesi çizilmiştir.

SORU : ADLİYEDE İŞİM OLDUĞUNDA İLGİLİ BİRİMİ NASIL BULABİLİRİM?

ÇARŞANBALI HUKUK : İstanbul için konuşacak olursak birçok adliye olduğunu göz önünde bulundurmak gereklidir. İstanbul için adliye listesi ve adreslerine elinizde bulunan evrakta yazdığı haliyle internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu noktada en çok karıştırılan husus “İstanbul Adliyesi” kavramıdır. Hepsi İstanbul’da ama hangisi? diye bir soru sorulabilmektedir. İstanbul Adliyesi Çağlayan’da bulunmaktadır. Diğer adliyelerin ayrı ayrı isimleri olduğundan karıştırılmamalıdır. Örneğin Bakırköy Adliyesi, Küçükçekmece Adliyesi gibi. Adliyeler sık sık taşındığı için son güncel adres için ilgili adliyesin web sitesinden bakmanızı öneriyoruz.

Adliye içinde nasıl işlem yapacağına dair ise ; bir somut olay üzerinden örneklendirelim. Örneğin hakkınızda İstanbul 10. İcra Müdürlüğünün 2018/50258 Esas sayılı dosyasından icra takibine dair ödeme emri tebliğ aldınız. Unutmadan bu tebligatı aldığınız tarihi evrakın üzerine yazınız. Danıştığınız tüm hukuk profesyonelleri size bu tarihi soracaktır. Sonra evrakınızı satır satır inceleyin. Anayasa gereği evrakınızda başvurulacak yer, itiraz usulleri vs her şey yazmak zorundadır. İtiraz süresi de evrakınızda yazıyor olacağından size tebliğ edildiği tarihten itibaren süreyi hesaplıyor.

Aldığınız ödeme emrine ilişkin itiraz yazacaksanız bu konuda uzman bir avukat meslektaşımızdan destek almanızı öneriyoruz. Dilekçeci adıyla yasal olmayan faaliyet yürüten merdiven altı yerlere kesinlikle müracaat etmeyiniz. Dilekçenizi kendiniz yazacaksanız evrakta yazan süre içinde iki suret olarak hazırlayıp imzalayın. İstanbul 10. İcra Müdürlüğünü bulmak için ise google arama motoruna istanbul adliyesi yazın. Artık adresi biliyorsunuz. Süresi içinde icra müdürlüğüne gidip iki suretten birini teslim ediyorsunuz. Diğerine de evrakını alan memur ALINDI olarak tabir ettiğimiz kaşe ve imza atıyor ki bu sizin itiraz ettiğinize dair en önemli kanıtınız.

Diğer bir yol ise E İMZA edinip tüm işlemlerinizi elektronik imza ile yerinizden kalkmadan yapmanızdır. Bunu tavsiye ediyoruz. Zira elektronik imza ile adınıza açılan davaları görebileceğiniz gibi bu dosyalara bilgisayarınızdan dilekçe de gönderebilirsiniz. Bu durumda da işlem numarasını mutlaka not etmelisiniz. Bu da sizin kanıtınız olacaktır. Evrakı verdiğinize dair kanıt hukuk önünde çok önemlidir. Dosya sayısının çok olması nedeniyle ne yazık ki evraklarınız kaybolabilir veya ortalıkta unutulabilir. Bu nedenle herhangi bir kuruma evrak verdiğinizde mutlaka iki suret ile gidip birine alındı yaptırmanız gerekiyor. Sorularınız için carsanbalihukuk1@gmail.com adresinden bize yazabilirsiniz. 24/10/2018

AV.ŞAHİN ÇARŞANBALI

BAKIRKÖY-İSTANBUL

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *