0

İşverenin önlem almaması durumunda işçiler neler yapabilir?

Soru: Çalıştığım yerde işveren uyarıma rağmen herhangi bir önlem almadığı gibi yıllık izni kullanma talebime dahi olumlu karışılık vermemiştir. Şeker hastalığım var ve virüs nedeniyle önlem alınmayan işyerinde çalışmak istemiyorum.

AV.ŞAHİN ÇARŞANBALI: İşçinin çalıştığı mekan İş kanunu 77.maddesi gereği iş sağlığı ve güvenliğini sağlama ödevi karşısında corona nedeniyle açıklanan tüm önlemlerin alınması gereklidir. Mali durumun yetersiz olması bu görevin yerine getirilmemesi için geçerli gerekçe

Gerekli önlemler ve koruyucu ekipmanlar tedarik edilmediğinde 

işçinin Anayasal hakkı olan sağlıklı yaşama hakkı veya kronik rahatsızlığı varsa yaşam hakkının ihlaline neden olur ve bu aynı zamanda suç teşkil eder. 

Bu tür önlemleri yerine getirmeyen ve işçinin yaşam hakkına tecavüz eden işletmelere karşı işçinin kullanabileceği yasal haklarını şöyle sıralayabiliriz. Bu hakların tamamını kullanması işçinin ileride açacağı davalar açısından delillendirme imkanı sağlayacaktır. 

 

  1. Sağlık Bakanlığı 184 aranarak durum bilidirilebilir
  2. Cimere konu yazılı olarak şikayet edilebilir 
  3. Alo 170’i arayarak SGK şikayeti yapılabilir 
  4. Aynı zamanda il müdürlüklerinin iletişim bilgilerine mail atılabilir. 
  5. İş Kanunu 24.maddesi gereği yeterli önlemi almayan ve yaşam hakkını tehlikeye atan işveren davranışı nedeniyle iş akti haklı nedenle feshedilebilir. Bu ihtarın noter kanalıyla çekilmesini tavsiye ediyoruz. Fakat yasal olarak PTT kanalıyla iadeli taahhütlü veya evden çıkılmasının mümkün olmadığı şu günlerde online olarak telgraf çekilebilir. Gerekli bilgi için tıklayınız Bu iradenizi işverene sms, whatsup gibi yollarla iletip kaydı saklayabilirsiniz. 
  6. Son olarak belediyeye email gönderip gerekli kontrollerin yapılmasını sağlayabilir ve iş akdini haklı nedenle feshettiğinizi tam olarak belgelendirebilirsiniz. 
  7. Faks çekmek isterseniz Türkcell akıllı faks uygulaması üzerinden telefonunuzdan faks çekebilirsiniz. Dilekçenizi elle yazın fotoğrafını çekin ve işyerine faks yollayın. Detaylı bilgi için tıklayınız. Türkcell kullanmayanlar için evden çıkmadan faks göndermek için https://www.interfax.net/tr/prices gibi siteler size yardımcı olacaktır. 

CORONA NEDENİYLE ÖNLEM ALMAYAN İŞVERENE ÇEKİLECEK ÖRNEK FESİH DİLEKÇESİ 

 

…….LTD ŞTİ YE

 

KONU : İş sağlığı önlemleri alınmadığından haklı nedenle fesih 

İZAHI  :

 

Tarafınızın İş Kanunu ve İş Güvenliği ve Sağlığı mevzuatı çerçevesinde alması gereken önlemlerden hiçbirini almayıp kronik rahatsızlığıma rağmen yıllık izin talebimi dahi karşılamayarak hayatıma kasteden davranışlarınızdan ötürü yaşam hakkı ve İş Kanunu 24.maddesi gereği iş akdini haklı nedenle feshediyorum. Yasal haklarımın eksiksiz olarak maaş hesabıma 3 gün içinde ödenmesi, ödenmemesi halinde hakkınızda yasal yollara müracaat edeceğimi ihtar ederim…./03/2020

…… İSİM SOYİSİM .. 

İMZA

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *